Young Craftsman of the Year Winners 2013

The eagerly anticipated winner of this year’s Young Craftsman of the Year competition was announced on Saturday 8 June at the South of England Show. Joel Robinson from Plumpton College in East Sussex was delighted to accept his first prize from President, Penelope Keith CBE DL, for his stunning metal display table with glass top.

This unique competition, now in its twenty-sixth year, embraces two of the South of England Agricultural Society’s objectives, namely to promote crafts and skills and to encourage young people to extend themselves and produce work of the highest standard.

For the majority of visitors to the South of England Show, the Young Craftsman of the Year Pavilion is a “must see” exhibit showcasing the outstanding skill and creativity of young craftsmen, aged between 14 and 21, from across the region. Each year the standard for the Young Craftsman Competition is remarkable and many of the previous winners have gone on to be successful entrepreneurs and business owners.

Penelope Keith also presented prizes to Frances Hooper from Imberhorne School in East Grinstead, West Sussex for overall 2nd place and 3rd place went to Samuel Brixley from the Camelia Botnar Foundation in Cowfold in West Sussex.

Said Sarah Peay, Committee Chairman, “We have received a record number of entries this year and to my amazement each year the standard just gets better and better and it is wonderful to see how many young talented people develop careers in these skills and the accolade of winning a prize in this competition can be an extremely helpful stepping stone and is highly regarded by employers.”

The Young Craftsman of the Year Marquee is at the heart of the South of England Show, and demonstrates skills and rural influences as well as diversity, technical expertise and the longevity of the craft teaching that is still being passed down through the generations.

RESULTS FOR 2013

Overall Winner – Joel Robinson from Plumpton College, Plumpton East Sussex – small metal display table with glass top
2nd place – Frances Hooper from Imberhorne School in East Grinstead, West Sussex – ‘Punk’ inspired frock coat in black with tartan lining and black lacing
3rd place – Samuel Brixley from Camelia Botnar Foundation, Cowfold, West Sussex – walnut coffee table tree design

OTHER RESULTS:

Wood Section
1st – Samuel Brixley, Camelia Botnar Foundation, Cowfold, West Sussex – walnut coffee table tree design
2nd – Russell Evans, Working from Home – four drawer unit made in cherry and ash
3rd – Thomas Streeter, Billingshurst School, West Sussex – natural edge bowl turned from ash

Metal Section
1st – Joel Robinson, Plumpton College, Plumpton, East Sussex – small metal display table with glass top
2nd – Aiden Beamish, Plumpton College, Plumpton, East Sussex – forged contemporary chair
3rd – Aiden Beamish, Plumpton College, Plumpton, East Sussex – silver and gold twist earrings with carved amber and matching pendant

Design & Technology
1st – Chayton Kent, Eastbourne College, Eastbourne, East Sussex – Violin display/storage system (hand veneered)
2nd – William Sutton, Sackville School, East Grinstead, West Sussex – Mood light in oak, Perspex and brass
3rd – Archie MacKellar, Eastbourne College, Eastbourne, West Sussex – multi purpose table with an inlaid autumn theme cast in resin and an aluminium inlay.

Ceramic Section
1st – Henry Williams from Storrington, West Sussex – a textured torso inspired by nature
2nd – Kitty Skinner, Eastbourne College, Eastbourne, East Sussex – slab built from inspired visits to the beach
3rd – Sophie Walters, Eastbourne College, Eastbourne, East Sussex – coil built vase form inspired by music, theatre and costume

Textiles Section
Joint 1st – Frances Hooper, Imberhorne School in East Grinstead, West Sussex – ‘Punk’ inspired frock coat in black with tartan lining and black lacing and Jordan Hill, Sackville School, East Grinstead, West Sussex – co-ordinated outfit, skirt and corset
3rd – Isabel Surtees, Sackville School, East Grinstead, West Sussex – a co-ordinated outfit based on 1910 corset and skirt.

SPECIAL AWARDS:

Special prize awarded by the Worshipful Company of Joiners and Ceilers for the best piece of joinery – Russell Evans – wood section for his four drawer unit made in cherry and ash

Under 17 awards

Katherine Smith – Textiles section, Brighton inspired deckchair
Emily rose Usher – Textiles section, patchwork quilt
Kirkman – Textiles section, cushion
Joel McLaughlan – Wood section, coffee table
Jon Shoesmith – Wood section, oak corner cabinet

Highly Commended Entries (Prize Card Only)

Henry Williams – Wood section, Free hand steam bent chair made using New Forest Oak
Cameron Mark Smith – D & T section, 45mm gauge model railway carriages
Sam Phillips – Metal section, contemporary wall sculpture
Jake Souch – Metal section, small forged ‘wind’ sculpture
Karris Stewart – Metal section, coffee table
Charlie Whittingham – Metal section, contemporary tree design gate traditionally made
Shaun Donaghy – Jewellery
Daniel Bartlett – Jewellery
Jake Wilson – Jewellery
Thomas Pannell – Jewellery
Ryan Kluge – Jewellery
Katie Forster – Textiles
Kayley Anne Rointo – Textiles

Find out more at www.seas.org.uk.

Follow the Society on Facebook: ‘SouthofEnglandShowground’, Twitter @ sofeshowground and read the Blog at SouthofEnglandShowground.

This entry was posted in Latest News. Bookmark the permalink.